FIBA ONAYLI PARKE SİSTEMLERİ

Fiba onaylı spor salonu zeminlerinde en sık kullanılan masif parke türü olan siyah akçaağaç ve şeker akçaağaç  cinsleri sınıflandırıldığı zaman diğer akçaağaç türlerinden oldukça serttir. Tik ve beyaz meşeye benzer çok sık çizgileri vardır. Dayanma gücü yüksek, sıkıştırılmış iç yüzey, katı bir yapı, bükülmez,yüksek mukavemetli ve yüksek  yoğunluktadır. Son derece dirençlidir. Bundan dolayı Basketbol sahaları, bowling spor alanları ve diğer çok amaçlı kullanılan spor zeminleri için kullanılır. Akçaağaç sert ve sıkı ağaçlardandır. Eş yapılıdır. Kolay işlenir. Esnek ve oldukça konkav bir yapıya sahiptir. Ahşaplarda sıkça görülen çekme miktarı, minumum seviyededir. Fakat  çatlamaya eğilimi vardır. Nemli ortama karşı çok duyarlıdır, nemli ortamda kolay çürür. Uygunsuz koşullarda böcekler ve mikroorganizmalar barındırabilir. Bu sebeple uygun hava koşullarında uygun nem oranlarında ve nem düzeyi arındırılmış zeminlerde uygulandığı sürece son derece sağlıklı bir sonuç alınır.

 

Parke döşenecek mahalde parkeler, döşeme tarihinden en az 2 hafta önce mekana konulmalıdır. Ortam ısısına adaptasyon sağlaması için bu önemlidir. Eğer parkeler naylon ile ambalajlanmış ise mutlak surette ambalajından çıkartılmalıdır. Parke döşeme yapılacak zeminin düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Parke döşenecek zeminin kuruluğu kontrol ettirilmeli, zemin istenen kuruluk nispetine ulaşmadan parkeler döşenmemelidir. Nem oranı beton da ort %6-12 arası uygundur. Uygulama sırasında ; parke uygulanacak ortam ısısı 15 C'den az olmamalıdır.

 

Döşeme işlemi bittikten sonra en az 2 hafta beklemeden sistre ve cila işlemi yapılmamalıdır. Bu bekleme süresinde  parke yüzeyini korumak için kesinlikle naylon örtü kullanılmamalıdır.6 mm kalınlığında PE şilte nem önleyici olarak zemine serilecek ve ek yerleri özel band ile(duc tape) bantlanacaktır.19mm(3/4)kalınlığındaki özel proflex kauçuk darbe emici takozlar 12 mm kalınlığında ve 1.22x2.44cm -1.25x2.50 cm ölçülerinde çam, ladin veya sert ağaçtan imal edilmiş plywood plakalara, plaka başına 32 adet olacak şekilde monte edilecektir.12mm kalınlığında ve 1.22x2.44m ebatındaki çam ladin veya sert ağaçtan imal edilmiş plakalar 2 kat olacak şekilde özel zımbalar yardımı ile alt kattaki plakalara monte edilecektir.20mm(25/32) kalınlığında 38mm veya 57mm enindeki 1.kalite ithal hart maple (Akçaağaç masif parke) özel çiviler ve hava tabancası yardımıyla plywood tabaka üzerine monte edilecektir,40-60-80 ve 120 numara zımpara kağıdı kullanılarak parkenin sistresi yapılacaktır.80 numaralı zımparalama bittiğinde parke tozu ile gerekli macun yapılarak dolgu gerektiren yerlerin dolgusu yapılacaktır. Dolgu işleminden sonra  zemin 120 kum zımpara ile sistre yapılarak, özenle temizlenecektir. Bu temizleme işleminde havlu kullanılması gerekmektedir. Temizlenen zemin üzerine poliüretan astar cila katmanı özel gelberi ile yada rulo ile uygulanacaktır. İlk kat poliüretan astar cila sonrası özel makine ve özel zımpara kağıdı ile buffing işlemi yapılacak ve yine zemin itina ile temizlenerek zımpara tozundan arındırılacaktır. Oyun çizgileri (Basketbol ve Voleybol, Hentbol) özel boya ile çizilecektir. Çizgiler çizildikten sonra 2 kat halinde poliüretan cila özel gelberi ile yada rulo ile yeniden uygulanacaktır.

Kullanılacak olan ithal Akçaağaç masif parkenin , ithal olduğunu gösterir belgeler ve standartlara uygunluklarını gösterir belgeler parke uygulama işlemi başlamadan önce idareye ibraz edilmelidir. 

 

Kullanım alanları 

  • Basketbol  Salonları
  • Voleybol  Salonları
  • Squash Salonları
  • Badminton Salonları
Çizilmeye Karşı Dayanıklı
Ekolojik
Kolay Temizlenebilir
UV Işınlarına Dayanıklı
Yanmaya Dirençli
Basınca Dirençli

Adisport Parke Sistemleri

Adisport Parke Sistemleri

Eskişehir Web Tasarım